Polievky sú neoddeliteľnou súčasťou stravovacích zvykov a tradícií v mnohých afrických krajinách. Je nemožné v jednom článku opísať rozmanitý svet afrických polievok. Preto tento text berte len ako inšpiráciu pre hlbšie štúdium afrického sveta gastronómie.
1. Dôležitosť polievok: V mnohých afrických kultúrach sú polievky považované za hlavné jedlo dňa. Často sa konzumujú s prílohou, ako sú obilniny, placky alebo husté kaše.
2. Spoločné stolovanie: Konzumácia polievok je často spoločenskou udalosťou. Rodiny a komunity sa stretávajú a zdieľajú jednu veľkú misu polievky.
3. Rituály a ceremónie: V niektorých kultúrach sú určité polievky spájané s konkrétnymi rituálmi, sviatkami alebo obradmi, ako napr. polievka Egusi z Nigérie, ktorá sa pripravuje z naklíčených semiačok tekvice. Jedáva sa počas náboženských sviatkov, ale aj na svadbách.
Iným príkladom je Calulu de Peixe – pikantná rybacia polievka pochádzajúca z Angoly. Konzumuje sa pri príležitostiach ako sú pohrebné obrady alebo narodenie dieťaťa.
4. Regionálne špeciality: Každá oblasť má svoje vlastné obľúbené polievky využívajúce miestne ingrediencie a kulinárske tradície. Príklady:
Maroko – Harira. Táto hustá polievka zo šošovice, rezancov a mäsa je tradičným jedlom, ktoré sa podáva počas moslimského pôstneho mesiaca Ramadán.
Etiópia – Shiro. Výdatná polievka zo šošovicovej múky a veľmi pikantnej zmesi korenia berberé. Konzumuje sa s tradičným etiópskym chlebom injera.
Juhoafrická republika – Bredie. Typická kapská polievka s hustou omáčkou, ktorej základ tvorí zelenina ako zemiaky, mrkva, cibula a často obsahuje mäso alebo hydinu.
Keňa – Tash Malaw. Pikantná polievka z bravčového mäsa a zemiakového pyré, tradičné jedlo kenského pobrežia. Podáva sa s kuracím mäsom alebo rebierkami.
5. Použitie obilnín a strukovín: Obilniny ako pohánka, proso alebo cirok a strukoviny ako šošovica, fazuľa či arašidy sú bežnými prísadami, ktoré polievky zahusťujú a dodávajú im výživnú hodnotu.
6. Výrazné korenie: Využívajú sa intenzívne koreniny ako kari, zázvor, chilli paprička, ras el hanout a mnohé ďalšie lokálne korenia pre dosiahnutie charakteristických afrických aróm.
7. Zelenina z tropického pásma: Zelenina ako baklažán, okra, listová zelenina alike alebo exotické druhy patia medzi typické prísady.
8. Doplnky ako arašidové maslo, kokosové mlieko či palmový olej dodávajú polievkam osobitú chuť a štruktúru.
BONUS: TOP africká polievka podľa článku tasteatlas.com
Chorba beïda
Chorba beïda je bohatá a výživná alžírska biela kuracia polievka, ktorá sa tradične pripravuje na ramadán. Zvyčajne sa pripravuje z kombinácie kuracieho mäsa, cibule, mrkvy, zeleru, cesnaku, masla, škorice, cíceru a korenia.
Vedeli ste že?
Alžírske slovo „chorba“ sa nie náhodou podobá na slovo „čorba“ čo je tradičný názov pre hustú polievku alebo kašovitú omáčku v balkánskej kuchyni, vrátane Bulharska, Rumunska, Srbska, Chorvátska, Bosny a Hercegoviny a ďalších krajín tohto regiónu. Slovo „chorba“ má pôvod v arabskom slove „shorbah“, čo znamená „nápoj“ alebo „polievka“. Balkánske čorby majú korene v Osmanskej ríši, keď bol Balkán súčasťou tejto arabskej ríše. Obidva druhy polievok – alžírska chorba a balkánska čorba – majú spoločný pôvod v arabskej tradičnej kuchyni a vo výraze „shorbah“.