Ak sa zaujímate o zdravý životný štýl a predovšetkým o dlhovekosť, určite ste narazili na pojem Modré zóny. Modré zóny je 5 oblastí na svete, kde sa ľudia dožívajú nadpriemerného veku v dobrej fyzickej i mentálnej kondícii.
Koncept modrých zón pôvodne vypracoval Michel Poulain, emeritný profesor na Université Catholique de Louvain v Belgicku, demograf a svetový odborník na štúdium dlhovekosti.
Modré zóny však spopularizoval až americký publicista a spisovateľ Dan Buettner, ktorý spolu so svojím tímom študoval tieto oblasti a snažil sa identifikovať faktory, ktoré prispievajú k ich dlhovekosti.
K tým faktorom patrí pravidelná fyzická aktivita, kvalitné vzťahy, životný cieľ, pozitívne myslenie a strava. My sa samozrejme budeme venovať tomu poslednému faktoru.
V strave obyvateľov modrých zón majú svoje dôstojné miesto aj naše milované polievky😊. Postupne si predstavíme 1 polievku z každej modrej zóny. Keďže je ich päť môžete sa tešiť na 5-dielny gastro-cestopis.
Začíname talianskou Sardíniou, ktorá je domovinou slávnej polievky Minestrone. Recept som trocha prispôsobil našim lokálnym podmienkam. Aj v samotnom Taliansku existuje veľa regionálnych variácii tejto polievky.
Mimochodom, slovo Minestrone pochádza zo slova Minestra, čo znamená polievka. Zmienku o Minestrone nájdete aj v starovekej kuchárke z roku 30 n. l. známejako Apicius.
INGREDIENCIE (pre cca 8 žalúdkov)
1⁄2 šálky bielej fazule
1⁄2 šálky červenej fazule
1⁄3 šálky sušeného cíceru
7 polievkových lyžíc extra panenského olivového oleja
1 stredne veľká cibuľa, nakrájaná nadrobno
2 stredne veľké mrkvy, ošúpané a nakrájané
1 šálka maslovej tekvice nakrájanej na kocky
2 stredne veľké stonky zeleru, nakrájané
5 strúčikov cesnaku
1 plechovka drvených paradajok
3 stredne veľké zemiaky, ošúpané a nakrájané na kocky
1 a 1⁄2 šálky nakrájaného feniklu
1⁄4 šálky čerstvej petržlenovej vňate
nasekané lístky čerstvej bazalky
2⁄3 šálky kuskusu alebo nejakých cestovín
1⁄2 čajovej lyžičky soli
1⁄2 čajovej lyžičky čerstvo mletého čierneho korenia
1⁄4 šálky jemne nastrúhaného tvrdého zrejúceho syra (ja som použil syr Džiugas z Litvy)
POSTUP
1.Ak chcete dnes variť a zabudli ste si včera namočiť fazuľu a cícer tak máte problém. Ak nechcete meniť kuchynské plány, bežte do obchodu a kúpte si ich v plechovke.
2. Vo veľkom hrnci na strednom ohreve zohrejte 3 polievkové lyžice olivového oleja. Pridajte cibuľu, mrkvu, tekvicu a zeler; za častého miešania varte až kým nezmäknú. Približne 5 minút. Pridajte pretlačený alebo nadrobno nakrájaný cesnak a varte, kým sa nerozvonia, max. pol minúty.
3. Vmiešajte paradajky, zemiaky, fenikel, petržlenovú vňať a bazalku, ako aj scedenú fazuľu a cícer. Pridajte toľko vody (6 až 8 šálok), aby bolo všetko ponorené.
4. Zvýšte teplotu na maximum a priveďte polievku do úplného varu. Znížte teplotu na minimum a pomaly varte odkryté, kým fazuľa nezmäkne, pričom podľa potreby pridajte viac vody, ak je zmes príliš hustá. Celý proces trvá približne 1,5 hodiny.
5. Vmiešajte cestoviny, soľ a korenie. Ak sa vám polievka zdá príliš hustá, pridajte cca 2 šálky vody. Pokračujte vo varení odkryté, kým cestoviny nezmäknú, asi 10 minút. V prípade, že použijete kus kus, tak ten variť netreba. Stačí ho vysypať do vriacej polievky, hrniec prikryť pokrievkou a ohrev vypnúť. Kus kus je za pár minút hotový.
6. Do každej misky nalejte 1 polievkovú lyžicu olivového oleja. Rozdeľte do nich polievku a na každú dajte 1 lyžicu strúhaného syra.