Autorka Eugenia Salza Prina Ricotti sa pre svoju knihu Jedlá a recepty zo starovekého Grécka musela stať akýmsi detektívom v oblasti stravovania. Starí Gréci nemali kuchárske knihy ako my, ale náznaky o ich kuchyni sa nachádzajú v ich literatúre, poézii a drámach.
Mnohé z receptov v tejto knihe pochádzajú z jedného textu, ktorý napísal Athanaeus v Ríme v treťom storočí, Deipnosophists – známeho aj ako Gastronómovia alebo Hostina učených a ako Filozofi na večeri.
Zatiaľ čo niektoré recepty môžu byť pre súčasného kuchára výzvou, tento recept na šošovicovú polievku od zakladateľa stoickej filozofie Zenóna z Kitia je celkom jednoduchý. Šošovica bola vtedy, rovnako ako aj dnes, lacná a široko používaná.
RECEPT na šošovicovú polievku podľa Zenóna z Kitia
450 g šošovice
8 šálok vývaru
1 veľký nakrájaný pór
1 mrkva nakrájaná na plátky
1 stonkový zeler nakrájaný na plátky
1 malá cibuľa nakrájaná na plátky
2 lyžice octu
1 čajová lyžička medu
olivový olej
soľ a korenie podľa chuti
12 semienok koriandra
Šošovicu dôkladne prepláchnite a potom ju dajte variť do hrnca s vývarom. Znížte teplotu a varte jednu hodinu. Po uplynutí hodiny odoberte vrch, pridajte zeleninu a varte, kým sa neuvarí, približne 30 minút. Ak sa vám polievka zdá príliš vodnatá, prepasírujte časť šošovice cez sito. Teraz pridajte ocot a med. Nalejte do misiek a pridajte poriadnu dávku olivového oleja (asi 2 polievkové lyžice na porciu), posypte semienkami koriandra a podľa chuti osoľte a okoreňte.
Polievka je prekvapivo chuťovo veľmi bohatá a aromatická, aj keď sa aromatické suroviny v hrnci nedusia. Kvalitný olivový olej s ovocnou príchuťou sa postará o luxusnú prvú lyžicu.
Ak sa pýtate, či naozaj máte napočítať presne 12 koriandrových semienok – ani viac, ani menej – nie ste sami. „Táto chvályhodná presnosť, pokiaľ ide o množstvo, nie je v starovekých receptoch bežná,“ píše Ricotti, „ale určite týchto 12 koriandrových semienok radikálne mení chuť polievky.“