Sýta a zdravá: Vychutnajte si šošovicovo-cícerovú polievku plnú chuti a živín!

Šošovicová polievka je slovenská klasika. Cícer nie je v našej kuchyni až taký bežný, hoci v komorách našich starých mal svoje stabilné miesto. Na Slovensku sa cícer pravdepodobne pestoval už v 13. storočí, keďže sa o ňom zmieňuje v rôznych historických dokumentoch. V 19. a 20. storočí sa pestovanie cícera na Slovensku znížilo v dôsledku industrializácie a zmeny stravovacích návykov. V súčasnosti sa cícer na Slovensku opäť stáva populárnym, a to vďaka rastúcemu záujmu o zdravú stravu a vegetariánske (vegánske) jedlá.  

Dosť bolo rečí, poďme variť!  

Čo potrebujeme (suroviny pre 6 ľudí):

120 g mrkvy, 100 g petržlenu, 80 g stopkového zeleru, 150 g maslovej tekvice, 2 lyžice slnečnicového oleja, 100 g biele cibule, 20 g masla, 1 lyžica paradajkového pretlaku, 1 lyžička údenej papriky, 240 g cícera z konzervy, 700 ml kuracieho vývaru, 1 lyžica bieleho vínneho octu, 1 lyžička sušeného tymianu, 2× bobkový list, 400 g krájaných paradajok v plechovke, soľ, čierne korenie, 70 g hnedej šošovice

Postup prípravy

1 Najprv na menšie kocky nakrájajte mrkvu, petržlen, stopkový zeler a maslovú tekvicu.

2 Pripravte si 2 hrnce, jeden menší a druhý väčší. V menšom hrnci uvarte šošovicu a po uvarení ju dôkladne prepláchnite.

3 Vo väčšom hrnci rozohrejte slnečnicový olej. Len čo bude olej rozohriaty, vložte do hrnca na drobno nakrájanú cibuľu, mrkvu, zeler, petržlen a maslo.  Všetko restujte 3 – 4 minúty na strednom stupni ohrevu.

4  Potom do hrnca pridajte pretlak a restujte ďalších 30 sekúnd. Následne pridajte papriku, cícer, vývar, vínny ocot, tymian, oregano, bobkové listy, paradajky, soľ a korenie.  Ohrev stlmte na mierny stupeň, hrniec zakryte pokrievkou a všetko varte 17 – 20 minút. Nakoniec pridajte uvarenú šošovicu. Chvíľu (stačí 5- 10 min.) všetko povarte a môžete servírovať.